Problemy z genetyką

Rozwój biologii molekularnej oraz genetyki jest w ostatnich latach imponujący i często dąży się do jak najszybszego komercyjnego wykorzystania osiągnięć tej dziedziny nauki. Powinno się to jednak odbywać z należytą ostrożnością, gdyż jak zwracają na to uwagę autorzy (S. Cebrat i M. Cebrat) wydanej przez nas niedawno książki „Człowiek przejrzysty, czyli jego problemy z własną genetyką”

Szczególnej uwagi wymagają jednak te działania, których celem i przedmiotem jest sam człowiek. Człowiek wielokrotnie w swojej historii uważał, że zrozumiał swoją naturę i może już wziąć losy swojej ewolucji we własne ręce.

Czy teraz wiemy już wystarczająco wiele, by to uczynić? Czy zdajemy sobie sprawę z problemów społecznych, jakie z tego mogą wynikać? Na te m.in. pytania stara się odpowiedzieć wspomniana powyżej książka, o której jeszcze na blogu napiszemy.

Pospolite paprocie – orlica pospolita

Pracując w zimie nad ukończeniem książki „Atlas i klucz. Paprotniki Polski”, nie mieliśmy możliwości obserwowania tej interesującej grupy roślin w naturze. Teraz, kiedy śnieg jest już tylko wspomnieniem, skorzystaliśmy z okazji i będąc w terenie, baczniej przyjrzeliśmy paprociom. Część z nich jest okazała przez co rzuca się w oczy, a jednocześnie występuje na terenie całego kraju. Do takich gatunków należy orlica pospolita, która zwykle występuje w lasach iglastych i osiąga wysokość do 2 m.